2022. május 22., vasárnap

4. A magyar nép lelki betegsége

 

4. rész.  Gondolatok a magyar nép lelki betegségéről.


Ez is fontos…

Tulajdonképpen a magyar hanyatlás és csapdahelyzet egy erős figyelmeztetés lehet a világ számára.

Orbán –Fidesz tulajdonképpen egy átlagos unión belüli új kapitalista (liberál-demokratikus) rendszert és népet alacsonyított le, ami a maga nemében egyedülálló.

Persze más világhanyatlásra utaló jelek tényezők is vannak, de a magyar hanyatlás egy igen jelentős ezek közül.  Nemcsak hanyatlás, de csapdahelyzet is van, nemcsak nálunk, de a világon. Talán néhány országban skandináv és távol-keleti országban vannak még reményt adó maradványok.  Magyarország arra jó példa, h egy átlagos (semmi extra) országot, egy népet, ha tudatosan csinálják, milyen könnyen gyorsan el lehet sorvasztani.

Nyilvánvaló h. a kiút, világviszonylatban is csak a demokrácia (ami jelenleg van az csak fél-demokrácia) iránya felé vezet, de a „hogyan” az teljesen homályos. Ugyanis a népek demokratikus érzékenysége sorvad, mert sorvasztják, és ezzel meg is torpedózták a fejlődést, mert a demokratikus fejlesztés csak a néptől várható. Ugyanis a vezetők, uralkodók döntő többsége nem fog saját hatalma ellen ténykedni, ugyanis a demokratikus fejlesztés ezt jelenti. A világtörténelem során néha akadt egy-két demokratikusabb vezető, aki a népből jött, a nép nyomására, a néppel együtt létrehozott valamennyi demokratikus fejlődést. Ezek  girbe-görbe úton de végül is egy kevéske demokratikus fejlődést hoztak. Csakhogy a múltban, pl. a francia forradalom idején a nép demokráciataszító agymosása (manipulációja) soha nem volt ennyire szisztematikus, ravasz, hatékony. Ezen most sokan meglepődnek, akik úgy tudták, h. manapság hű de nagy demokrácia van. Az igaz, h a nyugati társadalmi rendszer, messze nem teljesen, hanem félig-meddig demokratikus elemekkel átszőtt rendszer. A nyugati új kapitalista (liberál-demokratikus) rendszer, a maga fél-demokráciájával, jelenleg sajnos a legdemokratikusabb rendszer. De az is igaz, h. ami az emberek demokrácia-értése, demokrácia-igénye, demokrácia-affinitása egyre satnyul. Satnyul, mert tudatosan sorvasztják. Pont ez az oka (a demokráciát inkább sorvasztják, nem fejlesztik), h hanyatlik a nyugat.

Miért csak a demokratizálódás iránya lehet az egyetlen irány? Mert a másik lehetséges irány, a diktatúra iránya biztosan gödör. Ezer érvet lehetne sorolni, de gondoljunk csak arra, h előbb-utóbb biztosan jön egy olyan őrült uralkodó, aki háborúba, pusztulásba viszi az országot, népet, sőt a világot is.

Nézzük kis hazánkat.  A liberál-demokrácia elsősorban nem azért rossz, mert csak fél-demokrácia, hanem azért mert jött egy ilyen Orbán-Fidesz banda és secc-perc alatt le tudta építeni, át tudta alakítani autokráciára. Kb. 10 év alatt teljesen elhülitette a magyar népet.

És ennek keretén belül, siralmas, szomorú elkeserítő választások jönnek létre. A magyar nép jelentős része nem választópolgárként vesz részt az egyébként csalásra egyenlőtlenségre épülő  választáson, hanem választó zombiként. Olyan választó zombi, akinek nincs igazán önálló akarata. A szintén jelentős közömbös réteg nagyobb része ugyancsak, társadalmi zombi.  Elkeserítő, siralmas. A végeredmény már negyedik ciklusban is kétharmaddal megválasztanak egy diktatórikus, ország-tönkretevő bandát.

Voks-vásárlás és láncszavazás, mindez nemcsak szóbeszéd, de nyilvánvaló, elterjedt, méghozzá a 21. században kishazánkban.

Egy ismerősöm mesélte, aki egy távoli elmaradott kisebb településen volt ellenzéki szavazatszámláló, hogy egymás után jöttek az ittas láthatóan társadalmilag, választási szempontból teljesen tudatlan emberek, akik talán olvasni sem tudtak, mert azt kérdezték, hol van a Fidesz a szavazólapon. Vagy sokan azt kérdezték: hová kell voksolni, gondoltak itt a Fideszre, ha egyáltalán gondolkodásról beszélhetünk. Nyilvánvaló, h ezeket az embereket, ha nem is a szavazó-helység előtt, de a szomszéd sarkon, vagy egy nappal, egy héttel korábban pénzzel, pálinkával, tűzifával, ígérettel fenyegetéssel, akármivel lefizették. Siralmas, elkeserítő, ezek az emberek fillérekért eladják a becsületük a véleményük az egyéniségük. És még csak nem is tudják; mi tettek. Ezek az emberek zombi szavazók. Nemcsak azért, mert az aljas Fidesz a kövér diktátor vezérletével félretájékoztatja, átveri őket, nemcsak azért mert minden ellenzéki település be van fenyegetve, de ezek az emberek szinte maguktól lettek szavazó-zombik.

Nem az a bajom, hogy a Fideszre, a szerintem rossz oldalra szavaztak, az a bajom, h hagyják magukat lefizetni, hogy képtelen önállóan átgondoltan választani. Eladják a jólétük a lelkük, a családjuk és még csak észre sem veszik.  Persze az aktivisták, a megbízott lefizetők azok is ugyanolyan zombi-szavazók. Sőt…..

Na és persze a közömbösek sem jobbak. Én mindig elképedek, amikor egy művelt tehetséges ember kijelenti: engem nem érdekel a politika, én nem politizálok.

Már ezer érvet soroltam, kezdve onnan, h a politika a közügyekkel való foglalkozás. Folytatva azzal h aki kijelenti az tulajdonképpen azt mondja; nem érdekel hogy milyen törvények között élek, h mennyi adót fizetek és azt hogy osztják el a befizetett adómat, hogy milyen az egészségügy, ha mit tanítanak a gyerekeimnek, és semmi sem érdekel ami országról a hazámról szól, ami közösségi. Folytatva onnan, hogy akár érdekel, akár nem, akár akarom, akár nem; a passzivitással is választok. Mert akkor átadom másoknak nálam ostobáknak is a szavazati jogom. Egyébként pedig a passzivitásommal az erősebbet, (gyakran az erős szemetet) támogatom. Folytatva azzal, h szemetek között cinkos, aki néma. Folytatva onnan h. egy mentség lehet a távol maradásra: amikor két egyenlően rossz közül nem lehet választani. De ez nagyon ritkán fordul elő, mert alapos átgondolás után általában ki lehet választani a kevésbé rosszat. Mindig a kevésbé rosszat válaszuk - e szisztéma mentén lehet előrébb lépdelni.

Folytatva, onnan, h ez a „mi kisemberek úgysem tudunk semmit se tenni”, érv egy nagy baromság.

Folytatva onnan, h. ez „nemcsak politizálva lehet hasznosat-jót cselekedni, alkotni”, szintén egy féligazság végeredményben nagy baromság. Mert akkor csináld a magad munkáját, alkotásaid, de attól még heti pár órát eltölthetsz a politikai társadalmi problémák átgondolásával, és négyévente kétszer-háromszor rászánhatsz egy-két órát a szavazásra.

Baromira unom a nyilvánvaló, de lepergő érvek sorolását.

Valójában ez a „közömbösség” is az esetek többségében szinten a megalkuvó, a zombi szavazás, jelenleg a Fidesz-Orbán diktatúra választásának egyik még sunyibb változata. 

A végeredmény itt van, - ez hanyatló ország, ami zombi szavazók és ködben élő közömbösök (ők is társadalmi zombik, ők is eladják a véleményük) miatt alakult ki.

A magam részéről nem vagyok megbocsátó. Elvégre én is iszom a levét, de az ártatlan gyerekek is isszák mocsári trutyit. 

Egyébként éppen a liberálisokat utáló Fidesz szavazók az engedmények, az igénytelenek, ez is ellentmondás.

De nem dühöngök, szerintem mindez elkeserítő, siralmas.   

Visszatérve oda h. csapdahelyzet van.

A csapdahelyzet pedig abból áll, h a változtató intézkedéseket a vezetésnek kellene meghozni, de az  saját érdekével szemben nem cselekszik. Sőt a népet is megpróbálja oly bután tartani, h a nép se tudjon saját érdekében dönteni.

Csak néhány gondolat szerintem mit kellene tenni, hogyan lehetne csapda helyzetből kilépni.

Ha a vezetőkben a hatalomra jutókban nem lehet megbízni, mert még a rendesebbje, is gátol bizonyos népérdekű, de a hatalmat korlátozó döntést, ráadásul bármikor előbukkanhat egy ravasz diktátori hajlamú barom (lásd Orbán), ezért az igazi megoldás, a közvetlen demokráciára épülő rendszer. De ez még elég messze van, valahogy el kell jutni addig.

Persze módszertanilag mindig az oktatással kell kezdeni, mindig az oktatás a lényeg. Ha ez emberek nem értik meg, és itt már előjön a nép tudata, felfogása, h. merre kell menni, és miért a demokratizálódás a lehetséges jó irány, akkor  el sem kezdődik a folyamat Ráadásul ezután még meg kell tanítani a demokrácia alapvetéseit.

De menjünk vissza a rendszerhez, és a jelenlegi magyar helyzethez. Hogyan lehet kimászni egy ilyen orbanisztáni autokráciából?  Konkrétabban: mit kellene tenni az ellenzéknek ha majd egyszer hatalomra kerül?

Szerintem nem részletekbe menően, csak az alapvetésekben gondolkodva:

Az oktatást mindenképpen át kell alakítani, olyanra amilyen még Magyarországon soha nem volt. Pl. a finnektől sokat tanulhatunk, de annál is jobbat csinálhatunk. Sok kreativitás, sok verseny, sok önálló tanulmány, a minőségi on-line oktatás kidolgozása, és még több társadalomtudomány és demokrácia-oktatás.

És a törvények, az intézményrendszer?

Első lépcsőben az orbanisztáni előtti mondjuk a 2003-2009-s intézményi rendszert és választási rendszert vissza kell állítani, sőt annak egy is egy javított változatát.

Szerintem alkotmányos erejű törvényekkel kell garantálni, hogy az ellenzék is részt vegyen a törvénykezésbe. Pl. bizonyos számú ellenzéki módosító javaslatot köteles elfogadni a parlament.

Továbbá a köztársasági elnök közvetlenül legyen választva.

Továbbá egy párt, egy ember egy miniszterelnök legfeljebb két cikluson keresztül lehet hatalomba.

A független intézmények AB, MNB, ÁSZ, Ügyészség, Bíróság, stb. függetlenségét garantáló törvényeket kell hozni, olyanokat, amelyek olyan erősen, olyan sokoldalúan védik a függetlenséget, h a legravaszabb diktátor sem tudja megváltoztatni.

Mindezt alkotmányos erejű törvényekkel kell garantálni.

A közszolgálati média lakájmédia felépítését módszerét természetesen el kell tüntetni. A 2003-s állapotnál is jobb állapotot kell létrehozni.  Alkotmányos erejű törvényekkel garantálni kell, h kiegyensúlyozott (kormányoldal-ellenzék) sokoldalú tájékoztatás jöjjön létre.

Szerintem mit kellene tenni, h. az alkotmányos erejű törvényeket pozitív irányba többszörös kontroll mellett azért lehessen változtatni, de negatív irányba, semmiképpen. Szóval, ha visszajönne a F. banda, vagy bármely más hasonló társaság, ne tudja leépíteni a demokráciát?

Az egyértelmű h ezeket a legfelső irányadó rendelkezések (törvények) változtatását, hatályba lépését csak népszavazás engedélyezheti. Továbbá, szerintem a kétharmados többségű változtatás kevés, háromnegyedes többséggel lehessen csak változtatni. Viszont csak valóban szuper jó, a jövőbe tekintő „alkotmány” szükséges, mert az ilyen erős változtatási korlát, az esetleges jó irányú változtatást is akadályozza. Vagy ki kell találni, arra módszert, h csak a pozitív a demokrácia irányába lehessen változtatni.

A magam részéről nemcsak a 2010 előtti választási rendszert hoznám vissza, de meg is toldanám a következőkkel. Ugyanis ha belegondolunk, akkor lényegében a választás dönt el h. ki kormányoz.

De itt már rátértünk a nép okosítására. Mert azt is el kell érni,  h a népet ne lehessen így elbutítani, megbetegíteni.

Én törvénybe hoznám, h a legfelső vezetőknek évente pszichológia vizsgálaton kell részt venni.

A választási csalásokat, törvényi előírásokat sokkal szigorúbban kellene ellenőrizni, büntetni.

Azt is, hogy csak az szavazhat, választhat, aki egy tesztlapot, legalább közepes eredménnyel kitölt.

Ezen lenne 10 történelmi kérdés, 10 általános társadalmi kérdés, 10 demokráciával kapcsolatos kérdés, 10 választással kapcsolatos kérdés. A célja, hogy aki társadalmilag abszolút műveletlen annak szavazata kevesebbet érjen.   

Én bevezetném a többszörös szavazati jogot.

Kezdjük legfelül; akinek diplomája van, és kitöltötte a tesztlapot, annak a szavazata három szavazattal érjen fel. Akinek nincs diplomája, de kitöltötte a tesztlapot annak duplázódjon a szavazata.  És aki a tesztlapot sem képes kitölteni annak egyet ér a szavazata.

De mindezeken kívül ill., felül valahogy a médiát és politikát elárasztó hazugságözönt is meg kell állítani. A magam részéről bevezetném a kötelező barna négyzet jelülést. Ez, ahogy piros karika azt jelezi, hogy vigyázat 18 éven felüli tartalom, - ez a barna négyzet  azt jelenezné, h. vigyázat valótlan tartalom lehetséges.

A másik törvényem lényegében így szólna:

Amely politikus, médium, bárki, aki nyilvánosság előtt bármely valótlanságot úgy közöl h. az igazságnak vélhető, az első lépésben legyen eltiltva politikai közlésektől 1 hétig, ha a hamis igazság- közlés éven belül egyszer ismétlődik, az eltiltás legyen egy hónap, ha kétszer legyen az eltiltás egy év.

Tulajdonképpen a közvélemény félrevezetését, kellene valahogy büntetni. Tehát nem rágalmazás, nem rémhírterjesztés, hanem a szellemi fertőzés megállításról lenne szó. Olyan törvény kellene, amely kvázi megtiltaná pl. a Fidesz bugyuta hazugságait: pl. az ilyent: az ellenzék háborúba sodorná az országot.  Olyan igazságszolgáltató mechanizmus kellene, ha elhangzik egy ilyen hazugság, akkor három napon belül már jönne az ítélet: akik ezt terjesztették, x, y, z-nek, azoknak nyilvánosan vissza kell vonni, plusz egy hétig semmit sem közölhetnek. A lényeg, hogy a politikusok médiák irányába jelentős szigorítások kellenek.

Meg kell állítani a hazugságözönt.

A másik irányvonal, ami nélkül nem alakul ki békésebb demokratikusabb rendszer, az autonómiák törvényi garantálása. Legyenek azok az autonómiák, kisközösségek közepes közösségek, vagy akár nemzetiségi közösségek, országrészek. A legfőbb feltétel hogy mit akar maga a közösség, vagyis hogyan dönt a csalásmentes népszavazás.

További feltétel békés egymás mellett élés a nagy közösséghez illeszkedés. Országrészek esetében különböző erősségű autonómiák jöhetnek létre, de a leválás, külön országgá válás sem borzalom, sőt lehetséges természetes folyamat. Jugoszlávia esetében végül is jól sikerült, és a világ közvéleménye is egyetértett. Akkor ennek kellene a példának lenni. Ha Ukrajnából vagy bármely más országból népszavazással jóváhagyott  önálló népek kisebb országok ki akarnak válni akkor azt megtehessék. Ez kiválási akarat (szabadság kérdése) mindenhol probléma a világon, háborúk törnek ki, megkeserítheti a közösségek életét. A jó irány az autonómia, az önrendelkezés iránya, de ezt a jó irányt a mindenkori hatalom zsigerből utálja ahogy a demokráciát is. Ezért nemzetközi törvényeknek és egységes nemzetközi fellépésnek kell garantálni mindenhol egyformán az autonómia, adott esetben az önállósodás lehetőségét. Nem lehet kettős mérce. 

 Magyarországon jelenleg úgy vetődik fel, h vannak városok, pl. Budapest, amelyek nagyon eltérnek, nagyon mást akarnak. Akkor ezek a közösségek miért ne kaphatnának nagyobb önrendelkezést? – a helyett h még inkább meg akarnák törni, még inkább be akarnák olvasztani ezeket a közösségeket.

És végül egy felfogás-változtatás: az engedékenység, valamint a diktatúra fegyelme helyett a demokrácia fegyelmére van szükség.

 

Ez is fontos…

Mielőtt tovább megyek, fel kell tenni a kérdést:

A Fidesz-Orbán vezetésnek, (bandának) semmibe nincs igaza?

Nyilvánvalóan sok mindenben, de itt nagyon óvatosan pontosan kell fogalmazni. Egyrészt Orbán maga is állandóan változtatja a nézetét, önmagának is ellentmond, de ezt ő maga is elismerte, amikor a pávatáncról beszélt, de arra is figyelmeztetett, hogy a tetteit nézzék ne azt, amit mond. Igaz, ez sem volt igaz, mert a tettei is ellenmondásosak. Elég, ha csak a karrierjén végignézünk.

De azért vannak amolyan panel irányvonalak, amelyek mellett többé-kevésbé kitart, mint: a hanyatló nyugat, a töketlen EU (Brüsszel), a nagytőke (Soros) befolyása, a kelet viszonylagos fejlődése, stb. Belpolitikailag: a munkaalapú társadalom, a demokrácia-ellenesség, stb.

Én úgy fogalmazok, hogy ezek olyan féligazságok, melyek azáltal, hogy hiányzik az igazság másik oldala összességében mégis a rossz utat jelentik.  Én is egyetértek, pl. a nyugat egy hanyatló ágban van, de én mindig hozzáteszem: a diktatórikus kelet még rosszabb. Elismerem, h. technikailag a 21. század Kínáról szól. De Kína fejlődése demokrácia nélkül nagyon sok buktatót hordoz magában. Elismerem, h. sok baj van az EU-val, de jelenleg, gyakorlatilag sajnos még mindig ez a legjobb, főleg egy olyan kis ország számára, mint Magyarország. Elismerem a nagytőke befolyását, azt is h egyre erősödik és már egyfajta háttér-hatalomnak tekinthető. De ide is passzol a diktatórikus kelet még rosszabb. Az biztos, h Orbán Szorosozása csak eltereli az igazi problémáról a figyelmet. Elismerem, h az ukrán-orosz háború agyon van manipulálva, és nagyrészt gerjesztett, vagyis békére, megoldásra törekvő, őszinte, tettekkel, tárgyalásokkal meg lehetne oldani. Szerintem a világ, de Orbán sem jár ezen úton, nem tudom, h képes e egyáltalán az igazság, a béke, a szeretet útján haladni.

Elismerem, sőt Orbánnál is jobban elismerem, h a világ a szakadék szélén táncol, a szakadék felé sodródik. De ezt gondolom, Magyarország van legközelebb a szakadékhoz, éppen Orbán-Fidesz politikája miatt.  A belföldi paneljait (munkaalapú társadalom, stb.) is csak kidolgozatlan tévútra terelő féligazságoknak tartom. Szóval Orbán-Fidesz igazságairól csak ezt tudom mondani: féligazságok. Olyan féligazságok, melyek megtéveszthetik az embereket, tehát nem teljes marhaságok, de az igazán művelteket nem tudják becsapni.

 

Ez is fontos…

Az az igazság, h. Magyarország világpolitikai szinten, de még EU-s szinten sem tényező.

Egy kis lökött ország, amelyik néha bezavar, mint egy legyecske, de kábé akkora hasznot is hajt amekkora kellemetlenséget. Ez kis ország a tíz-millió (tízmillióból, hatmillió) flúgos lakosával nem tényező.  Nagyságra az EU 2%, de gazdaságilag csak 1%. Világviszonylatban egyszerűen nem mérhető. Csak nekünk, nagyon kedvezően számolva 4 millió normális magyarnak dráma ez egész, de ez még kisebb tényező, senkit nem érdeklünk, amúgy is lehet, h. az 4 millió, csak 2 millió. Egyértelműen a világ egyik leghülébb országa, mert az EU tagságon belül hozta azt az agyament diktatórikus rendszert, amit mások az EU-n kívül hoztak létre. Persze szinte minden nép hüle és agymosott a világon, de nem ennyire. Mint mondtam, egyes népek hülesége, elbutíthatósága a helyzetükből adódik, megint más népek hülesége, elbutíthatósága pedig átlagosan kisebb. Szóval azért a magyar nép lelki szellemi betegsége egyértelmű. Ahogy már mondtam, rendben van jött egy ravasz sunyi erőszakos Orbán és bandája, - oké, de ezt azért azt el kellett fogadni, majd újra-és újra el kellett fogadni.

Mint mondtam, van itt egy negatív spirál is, egy lehúzó örvény is: minél rosszabb állapotba kerül a nép, annál jobban moshatják az agyát (mossák is), annál jobban elbutul, annál rosszabb állapotba kerül, stb..

Miért mondtam, h. Magyarország bár itt-ott bezavar, de ugyanakkor hasznot is hajt, pl. az EU-nak. Egyrészt pl. minket, vagy más népet miért zavarna, ha egy kis ország, mondjuk, Bulgária kicsit megbolondul.  Sőt egy kicsit még örülünk is neki; egy konkurenciával kevesebb, ráadásul van kire mutogatni. Van kire mutogatni az EU-n belül is: igen nálunk is vannak bajok, de nézzétek, mi van Magyarországon, nyomor és diktatúra, ahhoz képest itt minden oké. Szóval, ahogy mi Bulgária iránt érzünk, az EU nagyobb része úgy érez Magyarország és Bulgária iránt. Leginkább lesz@rják. Magyarország másik haszna, h. az EU bizonytalan döntésein nem kell vacillálni, mert majd Magyarország megvétózza. Látjátok mi azt akartuk (dehogy akarták), de az a csúnya Magyarország. Szóval amolyan beépített ellenzék szerepben van  Magyarország. Egyébként is nekem egyre erősebb a gyanúm, h Orbán egy kettős ügynök. Méghozzá olyan kettős ügynök, akiről mindenki tudja h kettős ügynök. A lényeg az, hogy minket senki, az EU sem fog megmenteni. Ismétlem: mi vagyunk legközelebb a szakadékhoz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése